Новини

Малим та середнім підприємцям презентували нові можливості підтримки експорту

Сьогодні, у Центрі Шептицького, що у Львові, провели круглий стіл «Експортне фінансування: доступні можливості та перспективи розвитку». Захід організували Експортно-кредитне Агентство (ЕКА) спільно з Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України» у партнерстві з департаментом економічної політики Львівської ОВА.

Під час круглого столу дискутували щодо можливостей підтримки експортноорієнтованого українського бізнесу та експертно обговорили роль доступного фінансування у відновленні та стимулюванні розвитку експортної діяльності бізнесу в Україні.

«Попри широкомасштабну військову агресію щодо нашої держави, нам надзвичайно важливо, щоб наші підприємства, виробники надалі продовжували активно працювати, створювати додану вартість, підживлювати економіку і як наслідок - наповнювати бюджети усіх рівнів. Якщо ми хочемо перемагати та бути ефективними, ми теж повинні бути ефективні й в економічному плані. Це наш з вами спільний фронт. Починаючи з лютого перед експортерами виникли додаткові нові бар’єри: валютні обмеження, логістика тощо, але завдання сьогоднішнього круглого столу - підсвітити цю проблематику та запропонувати дієві механізми, в тому числі фінансової підтримки наших експортерів. Ці ініціативи мають продовжуватися в синергії влади, бізнесу, і експертів. Переконаний, що сьогоднішній захід - один з кроків, який вирішить тактичне завдання - це зберегти і відновити наші позиції на зовнішніх ринках і буде основним і початковим кроком щодо нашого стратегічного завдання – поглиблення присутності на зовнішніх ринках, як географічно, таки і змістовно», - зазначив перший заступник начальника Львівської ОВА Андрій Годик.

В межах заходу присутнім, а це малим та середнім підприємцям, банківським установам презентували нові продукти ЕКА, що сприятимуть розширенню експортної діяльності. Зокрема – це портфельне страхування експортних контрактів.

«Україна сильно постраждала від воєнної агресії росії. Так, український експорт за статистикою впав більш ніж у два рази. Це економічний тил наших Збройних сил, це валютна виручка, яку треба заводити в країну. Експортери, як і весь бізнес в Україні, стикнувся з великими проблемами. 9 із 10 експортерів звертаються до нас з проблемою доступності фінансування. Звісно, кредитування під час війни це дуже ризикована справа і, на жаль, банки не завжди готові йти у фінансування всіх проектів. Завдяки злагодженим діям Міністерства економіки України, ВРУ, депутатського корпусу та Нацбанку України такий інструмент, загальноприйнятий у світі як експортно кредитне агентство, яке страхує експертні кредити, тепер є доступним і для банківської спільноти»,- розповів в.о. Правління ПрАТ «Експортно-кредитне агентство» Руслан Гашев.  

Максимальна сума кредиту по портфельному страхуванні експортних контрактів до 20 млн грн. Термін кредиту до 1 року. Відсоткова ставка – відповідно до умов банку.  Завдяки рішенню Уряду у березні цього року продукти ЕКА тепер можна поєднувати з Програмою Доступні кредити 5-7-9%. Так, цього тижня Укргазбанк отримав кредити за двома програмами водночас.

Кредит має бути спрямований на підтримку експорту (робіт, послуг) українського походження.

Як це працює: експортер укладає договір зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД-договір), звертається в банк за кредитом на виконання ЗЕД, банк перевіряє чи відповідає кредит, позичальник та ЗЕД вимогам Програми. Якщо є відповідність, то банк сплачує страховий платіж за страхування кожного окремого кредиту і відображає такі кредити у щомісячному Реєстрі застрахованих кредитів. Експорте виконує ЗЕД та зобов’язання відповідно до кредитного договору.

Сьогодні вже два банки співпрацюють з ЕКА по портфельному страхуванні експортних контрактів: Укргазбанк та Ощадбанк. ЕКА веде роботу з розширення переліку банків-партнерів програми.